Yerel Saat Nasıl Hesaplanır

Günümüzde, dünya ile ilgili olarak birçok verinin açığa çıkarılması ile birlikte bazı hesaplamaları yapabilmekte daha kolay bir hale gelmiştir. Bilimsel gelişmeler sonucunda hesaplaması çok daha rahat şekilde yapılabilen bir şey de yerel saattir. Yerel saat, bir bölgede güneşin gökyüzünde bulunduğu bölge göz önünde bulundurularak hesaplanan zamana denilmektedir. Çevremizi incelediğimizde, özellikle Türkiye dışında yaşayan Türkler bunu daha iyi bilirler ki zaman farklılıkları olabilmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde saat gece 12 iken, Türkiye’de saat 9-10 gibi olabilmektedir. Bu durum, dünyanın kendi etrafındaki dönüşünden kaynaklanmaktadır.

Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için sitemizde bulunan enlem ve boylam nedir yazısını incelemenizi tavsiye ederiz. Yerel saat hesaplamaları, dünyayı dik olarak kestiğine inanılan meridyen, yani boylamlar sayeisnde yapılmaktadır. Merkez meridyeni, İngiltere’nin Greenwich kasabasının üzerinden geçmektedir. Buranın doğusunda bulunan bölgelerde yerel saat, batısında bulunanlara göre daha öndedir çünkü buralarda Güneş, batıdaki bölgelerden daha erken doğar.

Bir bölgede Güneşin hangi saatte doğup hangi saatte batacağını anlayabilmek için, öncelikle bu bölgenin başlangıç meridyeninden ne kadar uzakta olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Dünyayı dik kestiğine inanılan meridyenlerin arasında 111 kilometre mesafe vardır ve dünyanın dönüş hızıyla bu mesafe, 4 dakikada kat edilmektedir. Yani Güneş, her 4 dakikada bir yeni bir meridyene geçmektedir. Yani bizler, başlangıç meridyeninden 20 meridyen uzaklıktaki bir bölge için hesaplama yaparsak, her meridyen için 4 dakika olacak şekilde 80 dakika sonucunu buluruz. Eğer bölge, başlangıç meridyeninin batısındaysa yerel saat başlangıç meridyeninden geride, doğudaysa başlangıç meridyeninin saatinden ileride olmaktadır.

Yerel Saat Nasıl Hesaplanır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Gina

    I’m impressed! You’ve managed the almost imsobsiple.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.