Yiyecek İçecek İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Yiyecek İçecek İşletmeciliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Yiyecek İçecek İşletmeciliği otel, yemek fabrikası, lokanta, pastane gibi yerlerde yiyecek-içecek hazırlayan ve bu yiyecek içeceklerin sunumunu sağlayan kişidir. Yiyecek ve içecek hizmetleri dalının altında yer almış olan mesleklerde, sektörün hizmet ve ihtiyaçları sektörün gelişmeleri doğrultusunda mesleki yeterliliklerini kazanmış bölüm elemanlarını yetiştirmektir.

Yiyecek İçecek İşletmeciliği bölümünde eğitimlerin temel amacı yukarıda belirtilen işletmelerde ülkemiz mutfağından ve Dünya mutfağından müşteri memnuniyeti odaklı olarak yönetim kabiliyetlerinin yeterliliğini sağlayarak kaliteli hizmet verebilme anlayışını yaygınlaştırmaktır.

 

Yiyecek İçecek İşletmeciliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Yiyecek içecek işletmeciliği bölümünü bitiren öğrencilerin çalışma alanları oldukça fazla olabilir. Büyük şehirlerde ve turizm bölgeleri çoğunluklu olmak üzere pastane, restoran, otel, yemek fabrikası, konaklama tesisleri, bar ve benzeri yiyecek içecek üretimi ve tüketimiyle ilgili kurum ve işletmelerde çalışabilirler. Yabancı dil bilgisi iyi olan kişilerin iş bulma oranı daha yüksektir. Sürekli olarak beşeri faktörlerin tüketimi söz konusu olduğunu düşünürsek bölümü bitiren mezunların geleceğe yönelik iş kaygıları olmamalıdır.

 

Yiyecek İçecek İşletmeciliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Yiyecek ve içecek hizmetleri bölümünden mezun olan kişiler, pastanelerde, konaklama işletmelerinin yiyecek ve içecek ünitelerinde, özel kamu kuruluşlarının mutfaklarında, ulaşım araçların yiyecek ve içecek ünitelerinde, yemek fabrikaları gibi yerlerde çalışabilme fırsatları vardır. İşe ilk olarak 1000TL ile başlayıp bu rakamı 4000 TL’ye çıkarabilme imkânınız vardır.

Yiyecek İçecek İşletmeciliği Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.