Yönetici Sekreterliği Nedir

Şirketlerde ya da devlet kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan üst düzey yöneticilerin çalıştığı yerin içinde ve dışındaki tüm faaliyetlerini, haftalık çalışma planlarının yönetici tarafından uygulanmasını sağlayan, yöneticilerin günlük işlerini sıraya koyan ve düzenleyen kişilere “Yönetici Sekreteri” denir.

Yönetici Sekreteri Görevleri

  • Yöneticiye iş programları hakkında hatırlatmalar yapar.
  • Gelen her türlü bilgi ve haberi kaydederek yöneticiye iletir.
  • Yönetici ile ziyaretçilerinin telefon görüşmelerini yapmasını sağlar.
  • Yöneticinin randevularını düzenleyerek gelen misafirleri karşılar.
  • gelen fax ve postaları alarak sınıflandırır, kaydeder ve büro içindeki evrak akışını sağlar.

Yönetici sekreterleri büroda çalışırlar ve çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Fakat iş yoğunluğu olduğunda geç saate kadar ya da haftasonları da çalışabilirler. Yönetici sekreterleri çalışırken hem yöneticilerle hem de misafirlerle sürekli iletişim halinde olurlar.

Yönetici Sekreterliği Çalışma Alanları; Günümüze baktığımızda yönetici sekreterliği meslek dalının önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Çünkü iş hayatında olsun özel sektörlerdeki bulunan firmalar ve şirketler olsun bünyelerinde sekreter barındırmaktadır. Bu sebepten dolayı da bu alanlarda bilgisayar alanında, fax alanında ve yabancı dil alanında kendisini geliştirmiş olan sekreterlere duyulan ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Özellikle yurtdışı ile yani uluslararası çalışan şirketler ya da firmalar yabancı dili gelişmiş olan nitelikli, kendisini bu alanda geliştirmiş sekreterlere ihtiyaç duymaktadır.

Yönetici Sekreterliği Bölümü Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.