Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Zihin Engelliler Öğretmenliği bölümünde farklı seviyelerde zekâ geriliği olan ve bu sebeple normal eğitim alamayan çocukların eğitimini sağlayacak öğretmenler yetiştirmek ve onları bu eğitime hazırlamak için araştırma yapılır. En önemli amacı zekâ seviyesi bakımında farklı derecelerde normalin altında olan çocukları, kendi seviyelerine çıkarmayı, uyumlu bir kişilik yapmayı ve üretken olmalarını sağlamaktır. Bölümden mezun olan kişiler özel eğitim kurum ve sınıflarda, ilkokul seviyesinde açılacak olan alt tabanlı özel sınıflarda zekâ geriliği olan çocuklara öğretmenlik yaparlar. İlköğretim döneminde zekâ geriliği yüzünden öğrenme ve anlama konusunda zorluk çeken çocukları bu konuda en iyi şekilde yardım edecek onları eğitecek öğretmenleri yetiştirir.

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları ve Geleceği

Zihin Engelliler Öğretmenliği MEB’e bağlı olan okullarda kendi başına ve grupla eğitim yapabilecek bir biçimde düzenlenmiş olan sınıf ortamında çalışır. Çalışma ortamı gürültülü ve temizdir. Öğretmenler uzun süre ayakta kalabilirler. Bu bölümden mezun olan kişiler genellikle Milli Eğitim Bakanlığına ait olan okullarda öğretmen olarak atanmaktadır. Bununla birlikte sadece branş derslerine girmemektedir. Rehabilitasyon merkezlerinde, Sosyal hizmetlerde, çocuk esirgeme kurumlarında da çalışma imkânları vardır. Üniversitelerde daha yüksek eğitim alan kişiler doçent, profesör ve araştırma görevlisi unvanı alabilirler. Çalıştıkları okulda ise daha yüksek bir idari görevlere yükselmektedirler.

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Zihin Engelliler Öğretmenliği alanından mezun olduktan sonra “öğretmen” unvanı alırlar. Atanan öğretmenlere ek ders ücreti gibi olanakta sağlarlar. Ek ders ücreti diğer branşların sınıf öğretmenlerinden %25 oranda daha fazla alırlar. İşe yeni başlayan bir öğretmen ise 2000-2500 TL arası maaş almaktadır.

Zihin Engelliler Öğretmenliği Bölümü Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.