Ziraat Fakültesi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Ziraat Fakültesi Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Ziraat fakültesi tanımı olarak; tarla bitkileri, endüstri bitkileri, çayır ve meralar, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık, biyoteknoloji, çevreyle ilgili tarım, bitki hastalıkları ve zararlıları ile bunlarla mücadele yöntemleri, tarımsal yapıların projelendirilmesi ve geliştirilmesi; drenaj, sulama, toprak ve su muhafaza sistemleri projelendirilmesi ve planlanması, su, toprak ve bitki ilişkileri, çevre kirliliği, bitki besleme ve gübreleme, tarımsal kuvvet makinaları, tarım aletleri ve makinaları eğitimi verilmektedir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, nüfus genetiği, su ürünleri yetiştiriciliği, tarım ekonomisi, süt teknolojisi, tarım politikası, tarımsal yayım ve haberleşme alanlarında çalışacak uzman personel yetiştirmektir.

Ziraat Fakültesi İş Olanakları ve Geleceği

Türkiye’de ziraat fakültesinden mezun olan öğrenciler kendi mesleklerinde iş bulmakta güçlük çekmektedirler. Şu an için birikmiş istihdam fazlası olan ziraat mühendislerine sürekli yenileri eklenmektedir. Meslek elemanlarının iş bulma olasılıkları devletin tarım politikasına göre dalgalanma göstermektedir.

Mezunlar bitirdikleri alt dallara göre Tarım ve Köy işleri Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı gibi kamu kurumlarında ve mantarcılar, tohumculuk, fidancılık, seracılık, tarım ilaçları üreten firmalar, yem fabrikaları, tarım alet ve makinaları üretimi yapan fabrikaları, hayvancılık işletmeleri, su ürünleri yetiştirme tesisleri, süt fabrikaları gibi özel sektörde iş bulabilmektedirler.

Ziraat Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Ziraat fakültesi tarım ekonomisi mezunlarının önemli bir oranı Çevre ve Orman Bakanlığı’nda, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nda idareci, uygulamacı veya araştırıcı görevinde çalışmaktadır. Avrupa Birliği Müzakerelerine ve Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikasına uyum sürecinde kırsal kalkınma ajansları kurulmuştur. Tarım ekonomistlerinin istihdamı söz konusu olacaktır. Tarım sigortaları kanunu kabul edilmiş, özel sigorta şirketleri tarım departmanları Tarım Ekonomisti Ziraat Mühendisleri istihdam olanağı sunulmuştur. Ayrıca Ziraat Bankasının tarımsal kredi plasmanını daraltması ve faizlerin düşmesi ile birlikte özel bankalar Tarımsal Bankacılık bölümleri açmış ve bu bölümlerde tarım bankacılığı müşteri temsilcileri olarak tarım ekonomistleri istihdam sağlanmaktadır. Ziraat mühendisleri 4500 – 5500 TL özel sektörde, 3085 – 3512 TL devlet memuru olarak maaşları belirlenmiştir.

Ziraat Fakültesi Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir