Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bölümü Nedir Tanıtımı Hakkında Bilgi

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Tanıtımı ve Amaçları Nedir?

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, tarla bitkileri, çayır ve meralar, endüstri bitkileri, meyvecilik, bağcılık, sebzecilik, biyoteknoloji, bitki hastalıkları, ekolojik tarım ve zararları ile mücadele yöntemleri, tarımsal yapıların geliştirilmesi ve projelendirilmesi, sulama, drenaj, çevre kirliliği, bitki besleme gübreleme, tarımsal iş makineleri, alet ve cihazları gibi bölümlerde görevlendirmek üzere personel ve mühendis yetiştiren bir birimdir.

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi İş Olanakları ve Geleceği

Ziraat mühendisleri, büro, fabrikalar, çiftlikler ve laboratuvarlar gibi kapalı alanlarla çalışabilirler. Ayrıca açık arazilerde tarla, bahçe gibi yerlerde de çalışabilirler. Ülkemizde tarım sürekli vardır. Ama bu alanda iş bulmak oldukça güçtür. Şuan ülkemizde çok fazla ziraat mühendisi bulunmakla beraber, iş bulamayanlarda vardır. Çalışabilecekleri kurumlar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, çevre ve orman bakanlığı gibi kurumlarda çalışabilirler. Bu kurumlara bağlı firmalarda da iş olanakları vardır. Özel sektörlerde ve tarım makineleri fabrikaları, yem üretim fabrikaları gibi yerlerde de çalışabilirler.

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları ne Kadar Olur?

Bu alandan mezun olan arkadaşlar iş bulmakta biraz zorlansa da iş bulduklarında maddi yönden bir sıkıntıları kalmayacaktır. Çünkü ziraat mühendisleri oldukça doyurucu maaş almaktadırlar. Tarım makineleri fabrikalarında çalışan bir ziraat mühendisi 2500-3000 TL arası bir aylık alabilirler. Özel şirketlerde maaşların daha yüksek olduğu aşikârdır. Herhangi bir bakanlıkta çalışacaksınız, devlet memuru sıfatında görüneceksiniz ve alacağınız maaş devlet memuru ile hemen hemen aynı olur bu da yaklaşık 2000 TL civarındadır.

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesini Seçme Nedeniniz Hakkında Düşüncelerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.