Zootekni Bölümü Hakkında Bilgi

Zootekni Bölümü Amacı; Bu bölüm ürünlerinden gıda üretilen hayvanların üretilmesi, gıda hayvanlarının ekonomik verimlerinin arttırılması, bu hayvanların bakılması, beslenmesi ve ekonomik olarak değerlendirilmesi gibi konularda çalışmak üzere insan gücü yetiştirir.

Zootekni Bölümü Dersleri; Bu bölüm öğrencileri temel bilim derslerinin yanı sıra tarımsal ekoloji, meteoroloji, süt teknolojisi, anatomi ve fizyoloji, genel mikrobiyoloji, hayvan yetiştirme ilkeleri, yem bitkileri yetiştirme, hayvan sağlığı, üreme biyolojisi, hayvancılıkta mekanizasyon, kanatlı hayvan yetiştirme, büyükbaş hayvan yetiştirme ve hayvan ıslahı derslerini almaktadır.

Ziraat mühendisliğinin bir alanı olan zootekni bölümünde okumak isteyen adayların akademik yeteneğe sahip olmaları, temel bilimlere öncelikle zoolojiye ve kimya alanlarına ilgili olmaları ve bu alanlarda başarılı olmaları, inceleme ve araştırma faaliyetlerine meraklı olmaları aranan en önemli niteliklerdir.

Zootekni bölümünden mezun olan kişilere “Ziraat Mühendisi” adı verilmektedir. Bu mezunlar ürünleri kullanılan hayvanların verdikleri ürünlerin verimlerinin arttırılması hususunda çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Bununla birlikte bu alanda yapılması gereken iş ve işlemler hakkında hayvan üreticilerini de bilgilendirir.

Zootekni Bölümü Çalışma Alanları; Bu bölüm mezunları Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı olan çiftliklerde, araştırma merkezlerinde, özel çiftliklerde, yem fabrikalarında, yem laboratuvarlarında ya da isterler ise kendi açtıkları özel çiftliklerinde çalışabilirler.

Zootekni Bölümü Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Fikirlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Bölümler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.